Zimné sústredenie KMS Beta 2018 sa konalo 17.-24.2.2018 v ŠvP Dobrá Voda. Zúčastnilo sa ho 36 riešiteľov KMS a program zabezpečilo 9 vedúcich.

Hlavná časť odborného programu sústredenia pozostávala z 15 prednášok a 6 trojdielnych seminárov. Prednášky boli zamerané hlavne na olympiádnu matematiku, nechýbali však ani témy z aplikovanej matematiky. Okrem toho si prednášky pripravili aj dvaja externý prednášajúci z FMFI UK, Martin Niepel a Ján Somorčík. A, samozrejme, nechýbal ani náboj.

Na sústredení sa odskúšal aj koncept rozmyšiek po vzore iných seminárov. Účastníkom bolo zadaných niekoľko úloh, ktoré sa počas 30 minút pokúsili vyriešiť a spísať postup riešenia. Koncept sa ujal veľmi dobre, v anketách však padlo niekoľko nápadov na zlepšenie, napríklad počítaním vo dvojiciach.

Sústredenie, samozrejme, dopĺňal aj zážitkový program. Už v Januári sa účastníci dozvedeli o úspechu profesora Jabloňa a jeho kolegov, ktorému sa podarilo vytvoriť nové vývojové štádium pokémona Raticate – Rättu. A práve oni sa stali jej prvými šťastnými držiteľmi. Spolu s ňou dostali aj preukaz na zbieranie odznakov a ich cesta svetom pokémonov sa mohla začať.

Nasledovala kopa dní plných behania, pokémonov, kvízu, výletu, behania, rakeťákov, stavania saní, konšpiračných teorií a hlavne behania. Spolu s Denníkom P však postupne odhalili, že autori nového pokémona majú rôzne názory na jeho osud. Zaslúži si Rätta slobodu, komerčný úspech alebo je to enviromentálna hrozba ktorú treba zneškodniť? Našťastie, zdravý rozum vyhral nad hašterivosťou a rozhodlo sa jediným spravodlivým spôsobom – pokémonským turnajom. Ak chcete vedieť, ako to celé dopadlo, stačí skočiť do najbližšieho pokéobchodu.

Zaujímavosťou sústredenia bolo, že účastníci neboli rozdelení do stabilných družiniek, ale rozdelenie sa menilo podľa potrieb programu. Mohli si tak vyskúšať spoluprácu s viacerými ľuďmi, čo bolo vnímané pozitívne. Vedúci sa však zhodli, že tento koncept by mal byť používaný skôr ako občasné oživenie sústredenia, než pravidelná prax.

Fotky

výber - https://photos.app.goo.gl/yOW4SgSDbRO71E0U2
všetko - https://photos.app.goo.gl/liaKwkIrypp2GcQp1


Zoznam účastníkov