Polož si päť jednoduchých otázok:

  • Baví ťa matematika?
  • Chceš zistiť, aká šikovná je tvoja hlava?
  • Rád sa hráš?
  • Rád spoznávaš nových ľudí?
  • Je super vypadnúť občas na týždeň z domu a zo školy?

Ak na všetky tieto otázky bez váhania odpovieš ÁNO, KMS je súťaž práve pre teba.

O čo vlastne ide?

KMS (Korešpondenčný matematický seminár) je matematická súťaž stredoškolákov. Každý ročník je rozdelený na dve nezávislé časti, z ktorých každá pozostáva z troch kôl úloh. Zimná (prvá) časť prebieha od septembra do decembra a letná (druhá) od februára do mája.

Zapojiť sa môžeš do jednej z dvoch súťažných kategórií. Ľahšia kategória Alfa je určená pre začiatočníkov a ťažšia Beta je určená pre skúsenejších riešiteľov.

Bližšie informácie nájdeš v pravidlách. Aktuálne zadania si môžeš pozrieť tu.

Čo za to?

Najlepší riešitelia v oboch kategóriách sa môžu tešiť na ceny (hlavne hodnotné, pekné a poučné matematické knižky). Najväčšou odmenou je však záverečné sústredenie pre najúspešnejších. Uskutočňuje sa vždy dvakrát do roka (po zimnej aj letnej časti).

Na takom sústredení môžeš ďalej rozvíjať svoje matematické schopnosti pri odbornom programe, ktorý pripravia vedúci (poväčšine študenti z Univerzity Komenského). Samozrejme na týchto sústredeniach nie je len odborný matematický program. Nájdeš si tam množstvo nových kamarátov z celého Slovenska (alebo dokonca aj z Česka). Zahráš sa s nimi zábavné a uletené hry, pri ktorých zažiješ neopakovateľné zážitky a lepšie spoznáš aj sám seba. Mohli by sme o sústredeniach písať ešte dlho, lepšie však bude, ak sa spýtaš niekoho, kto sa už na sústredení zúčastnil (a odvtedy tam chce chodiť znova a znova), alebo si pozrieš nejaké fotky. A úplne najlepšie bude, ak si to celé vyskúšaš na vlastnej koži :-)

Koľko sa za to platí?

Riešenie KMS je úplne zdarma, zaplatíš iba za známky na pošte a ak posielaš elektronicky, tak sa vyhneš aj tomu. Sústredenia pre najlepších riešiteľov sú z veľkej časti hradené sponzormi, samotní účastníci platia iba pomerne nízky poplatok (okolo 100 eur).

A čo mám robiť, ak niečomu nerozumiem?

Ak máš akékoľvek nejasnosti (napríklad nerozumieš pravidlám alebo zadaniam niektorých príkladov), obráť sa na našu e-mailovú adresu kms(zavinac)kms.sk, kde Ti radi zodpovieme akékoľvek otázky.

Veľa zdaru pri riešení Ti želajú organizátori.

Čas poslednej úpravy: 1. máj 2023 10:50