Letná škola Trojstenu je výborný spôsob ako sa aj v lete naučiť niečo nové a zaujímavé. Má tri časti – programovaciu, matematickú a fyzikálnu. Jej cieľom je posunúť ťa míľovými krokmi dopredu vo svete matematiky, fyziky či informatiky. Je to výborný spôsob ako stráviť časť prázdnin s kamarátmi a popri tom sa naučiť veľa nového a užitočného. Okrem odborného programu na teba čaká aj organizovaný voľnočasový program.

Program

Program odbornej časti letnej školy matematiky môžete nájsť v tejto tabuľke. Je tam prehľad programu na každý deň ako aj prehľad prednášok každého bloku. Aby ste sa však vedeli lepšie rozhodnúť, ktorá prednáška je pre vás tá pravá, prichystali sme k nim aj abstrakty. Viete sa v nich dočítať, čo vás na jednotlivých prednáškach bude čakať. Hlavne si prečítajte prerekvizity (vedomosti, ktoré sú potrebné na absolvovanie tejto prednášky). Keď si nie ste istý, či je prednáška pre vás vhodná, nebojte sa zájsť za prednášajúcim a spýtať sa ho, Vždy vám veľmi rád poradí.

Aktuálne informácie

V utorok sa bude konať člnkovanie na ramene Dunaja. Ak máte záujem sa zúčastniť môžete, tak urobiť prostredníctvom tohto formulára.

Ako bude vyzerať deň na Letnej škole matematiky?

8:45 Zraz a predstavenie prednášok

Každý deň sa stretneme o 8:45 v posluchárni B, kde si povieme organizačné informácie a kde vám prednášajúci predstavia, o čom budú v daný deň prednášať.

9:00 – 12:00 Matematické prednášky

Doobeda budú prednášky na témy z rôznych oblastí matematiky, z ktorej si vyberieš jednu, ktorej sa zúčastníš počas celého doobedia. Budeš mať na výber prednášky rôznych náročností od základných vecí až po čerešničky na torte pre gurmánov. Získaš veľa nových poznatkov využiteľných v súťažiach, neskoršom štúdiu, ale aj v reálnom živote.

12:00 – 13:15 Obed

Stravovať sa budeme v jedálni FAYNFOOD na Matfyze pomocou lístkov za ktoré sa predom platilo na náš účet. Rozdávať lístky budeme vždy v pondelok ráno. V núdzovom prípade je možné si obed kúpiť v pokladni priamo od jedálne. Na obed budeme chodiť spolu okolo 12tej. Na stránke lsinfo môžeš nájsť aj jedálny lístok.

13:15 – 16:00 Poobedňajšie prednášky, workshopy a iné aktivity

Po obede sa stretáme vždy 13:15 v posluchárni B, kde bude predstavený poobedňajší program, ktorý bude pozostávať z prednášok a workshopov, kde sa okrem ďalších vecí z matematiky môžeš naučiť množstvo užitočných zručností, ktoré použiješ nielen pri riešení príkladov ako napríklad písanie v TeXu alebo ako spisovať riešenia úloh. Rovnako nás tiež čaká Skúšobná matematická olympiáda, Náboj Senior alebo Logboj (súťaž v riešení logických úloh).

Po 16:30 Voľný čas

O 16:00 sa končí oficiálny program. Po ňom bude ponúknutých zopár dobrovoľných aktivít na trávenie voľného času s účastníkmi a organizátormi. Tešiť sa môžeš napríklad na filmovú noc, futbal, frisbee, výlety po okolí a množstvo zábavy akéhokoľvek druhu. Na stránke lsinfo, kde budú pribúdať napríklad informácie o voľnočasovom programe, preto ju odporúčame priebežne kontrolovať.

Materiály z prednášok

  1. týždeň

Pondelok

Obvodové a stredové uhly (Timka)

Matematická indukcia (Jožko)

Nerovnosti (Jirka)

Štvorčekové siete (Jožko)

Pascalov šesťuholník (MIško P.)

Rady a primitívne prvky (Denys)

Utorok

Behind the scene dôkazov (Mišo M.)

Počítanie možností (Jirka)

Formálne jazyky a automaty (Viktor)

Funkcionálne rovnice (Denys)

Spočítateľnosť (Jožko)

Dokresľovanie bodov (Miško P.)

Streda

Počítanie so zvyškami (Timka)

Tesalácie (Danko)

Diofantovské rovnice (Baška)

Rekurentné postupnosti (Naťa)

Konštrukčné úlohy (Jožko)

Konštrukčné úlohy (Štepi)

Štvrtok

Pascalov trojuholník (Maťka)

Logaritmy (Naťa)

Mocnosť a chordály (Timka)

Vlastnosti trojuholníkov (Máté)

Fibonacciho dláždenie (Danko)

Invarianty (Miško S.)

Lemoinov bod (Roland)

Piatok

Euklidovské konštrukcie (Skaloš)

Úvod do teórie grafov (Viktor)

Pravidlá deliteľnosti vždy všetkým a všade (Mišo M.)

Minimá a maximá (Miško P.)

Súčty dvoch štvorcov (Baška)

Nerovnosti s veľa premennými (Jožko)

  1. týždeň

Pondelok

Obvodové a stredové uhly (Naťa)

Dirichletov princíp (Jožko)

Funkcionálne rovnice (Denys)

Nájdi Švrka (Mišo M.)

Rady a primitívne prvky (Lukáš)

Pre koho je Letná škola matematiky určená?

Pre všetkých stredoškolákov, ktorí majú záujem o matematiku a chuť niečo sa o nej dozvedieť. K dispozícii bude program rôznych stupňov náročnosti, a teda si každý určite nájde to svoje.

Prečo by som mal/a prísť?

Pretože je to jeden z najlepších spôsobov, ako sa v lete niečo zaujímavé a užitočné naučiť a popri tom zažiť veľa zábavy a spoznať ľudí, ktorí majú rovnaké záujmy ako ty. Dozvieš sa tu veľa nového z matematiky a precvičíš svoje mozgové závity uprostred leta.

Zoznam ročníkov

Letná škola matematiky 2023

Letná škola matematiky 2022

Letná škola matematiky 2020

Letná škola matematiky 2019

Letná škola matematiky 2018

Letná škola matematiky 2017

Kontakt

V prípade akýchkoľvek otázok môžeš napísať e-mail na adresu: letna.skola.matematiky@trojsten.sk alebo barbora.javorova@trojsten.sk, odpovieme ti čo najskôr.

Čas poslednej úpravy: 22. júl 2024 16:14