Čo je sústredenie?

Sústredenie je osemdňové stretnutie približne 36 najlepších riešiteľov z každej kategórie (ALFA, BETA) v peknom prostredí vzdialenom od ruchu miest. Každý polrok organizujeme pre každú kategóriu 1 sústredenie v zime a 1 v lete (takže dokopy 4 sústredenia ;). Na sústredení máš možnosť spoznať kopec nových skvelých ľudí s podobnými záujmami ako ty, spoznať vedúcich, ktorí ti celý polrok opravovali tvoje riešenia, spoznať krásy matematiky a zažiť množstvo skvelých hier.

Kde sa konajú sústredenia?

Väčšinou sú to školy v prírode v dedinkách Slovenska, o ktorých ste možno ani nepočuli :)

Čo sa na takom sústredení deje?

Ráno vstaneme (kiež by to naozaj išlo samo), bežíme na rozcvičku, zjeme raňajky a začne sa doobedný odborný program, ide prevažne o prednášky. Poobede prejdeme na zážitkové aktivity a hry. Tesne pred alebo po večeri si dáme jeden seminár (prednáška na pokračovanie) a deň zakončíme večernou hrou, či hraním na gitaru, kariet, rozprávaním a pod.

Prednášky

Každé doobedie sú dve kolá. V každom kole dostanete na výber viacero prednášok s rôznou obtiažnosťou. Takže ak aj budete nováčikovia, nemusíte sa obávať že by ste nerozumeli :).

Okrem toho sa prednášky zvyknú deliť do dvoch ďalších kategórií:

  • odborné - na nich sa naučíte užitočné veci ku riešenie KMS, olympiády a podobne.
  • populárne - tu sa môžete dozvedieť o mnohých zaujímavých veciach, ktoré vás nadchnú pre matematiku (napríklad, že nekonečno nie je iba jedno :)

Semináre

Seminár je prednáška na pokračovanie na nejakú tému. Na začiatku sústredenia si vyberiete jeden zo seminárov a potom ho po večeroch tri až štyrikrát absolvujete. Počas seminárov sa dozviete o nejakej téme viac, než by sa stihlo počas jednej prednášky.

Zážitkový program

Hry patria k sústredeniu rovnako ako odborný program. Zažijete kopec zábavy pri vyťahovaní šatiek, odpovedaní na všelijaké otázky v kvízoch, užívania si nemožného, riešenia šifier na šifrovačkách. Práve počas spolupráce v družinkách pri hrách vznikajú tie najlepšie zážitky!

Dej sústredenia

Sústredenia sa snažia byť vsadené do nejakého deja, prípadne témy. Napríklad sústredenie venované ľudskému životu. Začali sme ako batoľatá, prešli sme cez detstvo, boli sme teenegeri, či dospeláci. Končili sme hrou kde sme ako seniori zbierali rôzne choroby. Celé to bolo zakončené flashbackom na naše životy, kde si účastníci prešli rôznymi miestnosťami, v ktorých vedúci zrekonštruovali rôzne výjavy posledného týždňa.

Druboj

Druboj je družinkový boj. Na začiatku sústredenia sa 36 účastníkov rozdelí do šiestich družiniek. Každá družinka bude získavať počas sústredenia body za hry. Na konci sústredenia družinka s najvyšším počtom bodov vyhráva (nebojte sa, väčšinou to len znamená že si ako prvá vyberá svoju dávku sladkostí :P).

GP

Grand Prix (veľká cena) je jedna alebo niekoľko hier v posledný deň sústredenia, počas ktorých vyvrcholí dej. Počas tohto dňa nemávame prednášky ani semináre. Celé je to zakončené bojovkou. Bojovka je hra, kde proti sebe bojujú vedúci a účastníci. Úlohou je napr. ukradnúť vlajku druhému tímu a pod.

Čas poslednej úpravy: 1. máj 2023 10:45