Autor: Lukáš Gáborik, lukas.gaborik@trojsten.sk

Letná škola matematiky 2024

Teória

Definícia

Orientovaným uhlom medzi priamkami p a q nazývame uhol, o ktorý treba otočiť v kladnom smere (t. j. proti smeru hodinových ručičiek) priamku p, aby po otočení bola rovnobežná s priamkou q. Budeme ho značiť (p,q).

Aby sa vám lepšie preorientovávalo zo značenia typu BAC, odporúčam orientovaný uhol priamok AB,AC značiť ako (BA,AC), teda tak, že vrchol uhla je vždy bližšie k stredu. Zjednodušuje to čitateľnosť aj v tom zmysle, že pri prevode naspäť stačí čítať zľava doprava.

Uvedomte si, že otočením priamky o 180 sa dostane do polohy, v ktorej je rovnobežná s pôvodnou, preto pripočítanie alebo odpočítanie násobku 180 neovplyvňuje správnosť výsledku. Odteraz sa preto budeme na orientované uhly pozerať iba ako na „zvyšky“ po delení 180.

Základné vlastnosti

  1. (AB,BC)180(CB,BA)(CB,BA)
  2. (AS,SC)(AS,SB)+(BS,SC)
  3. (AB,BC)+(BC,CA)+(CA,AB)0

Súhlasné a striedavé uhly

Priamky AB a CD sú rovnobežné práve vtedy, keď (AB,BD)(CD,DB).

Obvodový a stredový uhol

Nech body A, B, C ležia na kružnici so stredom O. Potom (AO,OB)2(AC,CB).

Úsekový uhol

Priamka BX je dotyčnicou ku kružnici opísanej trojuholníku ABC práve vtedy, keď (AC,CB)(AB,BX).

Tetivové štvoruholníky

Štyri body A,B,C,D ležia na kružnici práve vtedy, keď žiadne tri z nich neležia na spoločnej priamke a (CA,AD)(CB,BD).

Úlohy

Ako riešiť

Na začiatok si nakreslite jednu konfiguráciu a vyriešte ju „klasicky“ (t. j. neorientovanými uhlami). Potom sa snažte zreplikovať tento postup v reči orientovaných uhlov. Aby ste sa vyhli chybám, skúste si každý krok zdôvodniť niečím z vyššie uvedeného. Keď už máte hotový postup v orientovaných uhloch, nakreslite si ešte jednu konfiguráciu a overte, či aj pri nej vaše riešenie funguje.

Úloha 1

Dokážte (v orientovanej podobe) vetu o obvodovom a stredovom uhle.

Nápoveď

Spojte bod O s vrcholmi A, B, C. Vzniknú tak tri rovnoramenné trojuholníky.

Úloha 2

Máme dané dve kružnice k a l, ktoré sa pretínajú v bodoch X a Y . Bodom X vedieme priamku, ktorá pretne kružnice k a l postupne v bodoch A a C. Podobne vedieme priamku aj bodom Y. Tá pretne kružnice k a l postupne v bodoch B a D. Dokážte, že ABCD.

Nápoveď

Začnite s uhlom (AB,BD). Presuňte ho najskôr do prieniku kruhov a potom tak, aby ste dostali rovnobežky preťaté priečkou.

Úloha 3

Majme trojuholník ABC. Nech K a L sú päty kolmíc spustených z bodu A postupne na osi uhlov ABC a BCA. Dokážte, že KLBC.

Nápoveď

Dva pravé uhly vytvoria tetivový štvoruholník.

Úloha 4 (Miquelova veta)

Je daný trojuholník ABC. Na priamkach BC, CA, AB postupne ležia body X, Y, Z. Dokážte, že kružnice opísané trojuholníkom AYZ, XBZ a XYC prechádzajú jedným bodom.

Nápoveď

Tri kružnice sa majú pretínať v jednom bode. Tak si označte priesečník dvoch a snažte sa dokázať, že leží aj na tej tretej.

Úloha 5 (KMS 44/Z1/8)

Kružnice k,l sa pretínajú v bodoch PQ. Na kružnici k si zvoľme bod M. Priamky MP,MQ pretínajú kružnicu l postupne v bodoch B,C rôznych od P,Q. Označme X priesečník priamok BQ a CP. Dokážte, že to, či X leží na kružnici k, nezávisí od voľby bodu M (tzn. je to dané iba polohou kružníc k,l). V prípade, že X leží na kružnici k, dokážte navyše, že BC je priemerom l.

Nápoveď

Označte si stredové uhly oboch kružníc nad tetivou PQ. Tie sú závislé iba od polohy kružníc k,l a nie od bodu M.

Varovanie

Rovnosť zvyškov nemôžeme len tak vydeliť. Ak tak urobíme, vydelí sa nám aj prislúchajúce modulo.

Úloha 6

V trojuholníku ABC označíme L a M postupne body dotyku vpísanej kružnice so stranami AC a AB. Stred vpísanej kružnice je I. Priesečník priamky CI a ML označíme P. Dokážte, že body M,P,I,B ležia na kružnici.

Nápoveď

Cez trojuholníky LPC a ALM vyjadrite veľkosť uhla (MP,PI).

Úloha 7 (KMS 44/L1/7)

Na kružnici sú štyri body A,B,C a D tak, že |AB|=|BC|=|CD|. Osi uhlov ABD a ACD sa pretínajú v bode E a priamky AE,CD sú rovnobežné. Nájdite veľkosť uhla ABC.

Nápoveď 1

Obidve osi uhlov sú oproti strane AD. Vie nám to nejak bližšie povedať, kde leží bod E?

Nápoveď 2

Ak ste ešte nenašli Švrčkov bod, nájdite ho. Ak neviete, čo to je, opýtajte sa ma. A teraz už len dopočítajte uhly, aby ste mohli použiť súčet uhlov v trojuholníku.

Úloha 8 (IMO Shortlist 2010, úloha G1)

Majme ostrouhlý trojuholník ABC. Nech D,E,F sú päty výšok postupne z vrcholov A,B,C. Jeden z priesečníkov priamky EF s kružnicou opísanou trojuholníku ABC označme P. Priesečník priamok BP a DF označme Q. Ukážte, že |AP|=|AQ|.

Nápoveď

Ukážte, že AFPQ je tetivový.

Čas poslednej úpravy: 24. júl 2024 8:17