Autor: Lukáš Gáborik, lukas.gaborik@trojsten.sk
Letná škola matematiky 2024
Teória
Definícia
Orientovaným uhlom medzi priamkami p a q nazývame uhol, o ktorý treba otočiť v kladnom smere (t. j. proti smeru hodinových ručičiek) priamku p, aby po otočení bola rovnobežná s priamkou q. Budeme ho značiť ∡(p,q).
Aby sa vám lepšie preorientovávalo zo značenia typu ∢BAC, odporúčam orientovaný uhol priamok AB,AC značiť ako ∡(BA,AC), teda tak, že vrchol uhla je vždy bližšie k stredu. Zjednodušuje to čitateľnosť aj v tom zmysle, že pri prevode naspäť stačí čítať zľava doprava.
Uvedomte si, že otočením priamky o 180∘ sa dostane do polohy, v ktorej je rovnobežná s pôvodnou, preto pripočítanie alebo odpočítanie násobku 180∘ neovplyvňuje správnosť výsledku. Odteraz sa preto budeme na orientované uhly pozerať iba ako na „zvyšky“ po delení 180∘.
Základné vlastnosti
- ∡(AB,BC)≡180∘−∡(CB,BA)≡−∡(CB,BA)
- ∡(AS,SC)≡∡(AS,SB)+∡(BS,SC)
- ∡(AB,BC)+∡(BC,CA)+∡(CA,AB)≡0∘
Súhlasné a striedavé uhly
Priamky AB a CD sú rovnobežné práve vtedy, keď ∡(AB,BD)≡∡(CD,DB).
Obvodový a stredový uhol
Nech body A, B, C ležia na kružnici so stredom O. Potom ∡(AO,OB)≡2∡(AC,CB).
Úsekový uhol
Priamka BX je dotyčnicou ku kružnici opísanej trojuholníku ABC práve vtedy, keď ∡(AC,CB)≡∡(AB,BX).
Tetivové štvoruholníky
Štyri body A,B,C,D ležia na kružnici práve vtedy, keď žiadne tri z nich neležia na spoločnej priamke a ∡(CA,AD)≡∡(CB,BD).
Úlohy
Ako riešiť
Na začiatok si nakreslite jednu konfiguráciu a vyriešte ju „klasicky“ (t. j. neorientovanými uhlami). Potom sa snažte zreplikovať tento postup v reči orientovaných uhlov. Aby ste sa vyhli chybám, skúste si každý krok zdôvodniť niečím z vyššie uvedeného. Keď už máte hotový postup v orientovaných uhloch, nakreslite si ešte jednu konfiguráciu a overte, či aj pri nej vaše riešenie funguje.
Úloha 1
Dokážte (v orientovanej podobe) vetu o obvodovom a stredovom uhle.
Nápoveď
Spojte bod O s vrcholmi A, B, C. Vzniknú tak tri rovnoramenné trojuholníky.
Úloha 2
Máme dané dve kružnice k a l, ktoré sa pretínajú v bodoch X a Y . Bodom X vedieme priamku, ktorá pretne kružnice k a l postupne v bodoch A a C. Podobne vedieme priamku aj bodom Y. Tá pretne kružnice k a l postupne v bodoch B a D. Dokážte, že AB∥CD.
Nápoveď
Začnite s uhlom ∡(AB,BD). Presuňte ho najskôr do prieniku kruhov a potom tak, aby ste dostali rovnobežky preťaté priečkou.
Úloha 3
Majme trojuholník ABC. Nech K a L sú päty kolmíc spustených z bodu A postupne na osi uhlov ABC a BCA. Dokážte, že KL∥BC.
Nápoveď
Dva pravé uhly vytvoria tetivový štvoruholník.
Úloha 4 (Miquelova veta)
Je daný trojuholník ABC. Na priamkach BC, CA, AB postupne ležia body X, Y, Z. Dokážte, že kružnice opísané trojuholníkom AYZ, XBZ a XYC prechádzajú jedným bodom.
Nápoveď
Tri kružnice sa majú pretínať v jednom bode. Tak si označte priesečník dvoch a snažte sa dokázať, že leží aj na tej tretej.
Úloha 5 (KMS 44/Z1/8)
Kružnice k,l sa pretínajú v bodoch P≠Q. Na kružnici k si zvoľme bod M. Priamky MP,MQ pretínajú kružnicu l postupne v bodoch B,C rôznych od P,Q. Označme X priesečník priamok BQ a CP. Dokážte, že to, či X leží na kružnici k, nezávisí od voľby bodu M (tzn. je to dané iba polohou kružníc k,l). V prípade, že X leží na kružnici k, dokážte navyše, že BC je priemerom l.
Nápoveď
Označte si stredové uhly oboch kružníc nad tetivou PQ. Tie sú závislé iba od polohy kružníc k,l a nie od bodu M.
Varovanie
Rovnosť zvyškov nemôžeme len tak vydeliť. Ak tak urobíme, vydelí sa nám aj prislúchajúce modulo.
Úloha 6
V trojuholníku ABC označíme L a M postupne body dotyku vpísanej kružnice so stranami AC a AB. Stred vpísanej kružnice je I. Priesečník priamky CI a ML označíme P. Dokážte, že body M,P,I,B ležia na kružnici.
Nápoveď
Cez trojuholníky LPC a ALM vyjadrite veľkosť uhla ∡(MP,PI).
Úloha 7 (KMS 44/L1/7)
Na kružnici sú štyri body A,B,C a D tak, že |AB|=|BC|=|CD|. Osi uhlov ABD a ACD sa pretínajú v bode E a priamky AE,CD sú rovnobežné. Nájdite veľkosť uhla ABC.
Nápoveď 1
Obidve osi uhlov sú oproti strane AD. Vie nám to nejak bližšie povedať, kde leží bod E?
Nápoveď 2
Ak ste ešte nenašli Švrčkov bod, nájdite ho. Ak neviete, čo to je, opýtajte sa ma. A teraz už len dopočítajte uhly, aby ste mohli použiť súčet uhlov v trojuholníku.
Úloha 8 (IMO Shortlist 2010, úloha G1)
Majme ostrouhlý trojuholník ABC. Nech D,E,F sú päty výšok postupne z vrcholov A,B,C. Jeden z priesečníkov priamky EF s kružnicou opísanou trojuholníku ABC označme P. Priesečník priamok BP a DF označme Q. Ukážte, že |AP|=|AQ|.
Nápoveď
Ukážte, že AFPQ je tetivový.
Čas poslednej úpravy: 24. júl 2024 8:17