Zbierka so zadaniami a správnymi odpoveďami (pdf)

Adventný Náboj je individuálna aktivitka, ktorá bude prebiehať na stránke online Náboja. Do systému sa prihlásite svojim Trojsten účtom (ak taký ešte nemáte, vytvorte si ho tu). Za správne riešenia úloh budete dostávať body a môžete sa pozrieť aj na priebežné výsledky, no napriek tomu neberte Adventný Náboj prioritne ako súťaž. Má ísť skôr o spríjemnenie predvianočného času a chvíľkové odreagovanie sa pri (snáď) pekných matematických úlohách. Všetky úlohy sú riešiteľné bez kalkulačky, výpočtovej techniky a iných bežne nepovolených pomôcok, preto odporúčame, ak si chcete Náboj užiť, nepoužívajte ich (avšak keďže nejde o súťaž, zakazovať vám to nebudeme).

Môžem riešiť Adventný Náboj aj ja?

Odpoveď znie určite áno - bez ohľadu na to, či si riešiteľ, vedúci, učiteľ, rodič, všeobecný nadšenec pre matematiku alebo ktokoľvek iný. Treba však mať Trojsten účet, preto, ak ho nemáš, vytvor si ho.

Pravidlá

 • Šiesteho decembra o 8:00 bude v systéme zverejnených prvých $6$ úloh
 • Vašou prioritou by každý deň mala byť úloha s rovnakým poradovým číslom, koľkého decembra je. Totiž, ak úlohu $n$ vyriešite do 23:59 dňa $n$. decembra, dostanete za ňu $3$ body. Keď ju vyriešite neskôr, dostanete za ňu už iba $2$ body. Zároveň to znamená že úlohy $1$ až $5$ budú bez ohľadu na to, kedy ich vyriešite, za $2$ body. Berte ich teda ako úlohy na rozohriatie, ktoré môžete vyriešiť kedykoľvek vo voľnej chvíli. Ak svoje body nevidíte vo výsledkovej listine, neľakajte sa! Obnovuje sa totiž len každých 30 minút.
 • Podobne ako v normálnom Náboji, naraz môžete mať na ruke najviac $6$ úloh, a keď vyriešite úlohu, odomkne sa vám prístup k ďalšej. Avšak, podobne ako sa otvárajú políčka v adventnom kalendári, budú úlohy pribúdať postupne: úloha č. $n$ pre $n>6$ pribudne $n$. decembra o 8:00 ráno. Čiže na to, aby ste dostali ďalšiu úlohu, musí už byť zverejnená a súčasne na ňu musíte mať miesto na ruke.
 • Deň od zverejnenia úlohy k nej pribudne nápoveda v tomto dokumente. Ak sa vám teda nepodarilo s úlohou popasovať, nehádžte flintu do žita a pozrite sa na úlohu nasledovný deň.
 • Prvé dva nesprávne pokusy odovzdania sú bez penalizácie. Po každom ďalšom nesprávnom pokuse vám systém odovzdávanie danej úlohy na hodinu zablokuje. Riešenia preto odovzdávajte s rozmyslom!
 • Časté dotazy alebo nájdené nepresnosti k úlohám sa budú zverejňovať v tomto dokumente

Odovzdávanie riešení

 • Pokiaľ nie je v zadaní explicitne napísaný formát, v akom treba odovzdať riešenie, môžete použiť nasledovné formy zápisu:
  • celé/desatinné číslo - ako oddeľovač celej a desatinnej časti môžete použiť desatinnú bodku aj desatinnú čiarku, validné formy odpovedí sú teda napríklad 17, 3.14, -1,41
  • vedecká notácia - číslo tvaru $a\cdot10^b$, napríklad $-0.0042=-4.2\cdot10^{-3}$ môžete zadať aj ako -4.2e-3
  • zlomok - nemusí byť v základnom tvare, napr. -3/6, 2.3/7,14
 • Pri číselných formátoch platí, že výsledok sa uzná, pokiaľ sa od toho správneho nelíši o viac ako $10^{-15}$. Preto, ak je výsledkom úlohy periodické desatinné číslo, dôrazne odporúčam zadať ho radšej ako zlomok. Ak by vám to malo robiť veľký problém, vyčíslite 16 jeho desatinných miest. Iracionálne výsledky by sa vyskytnúť nemali.
 • Ak je v zadaní explicitne napísaný formát, v akom riešenie zadať, snažte sa ho čo najlepšie dodržať.

Adventný trojboj Trojstenu a Riešok

Tento rok je Adventný Náboj súčasťou Adventného trojboja Trojstenu a Riešok. Chceme vám tak spolu s vedúcimi SuŠi a Riešok umožniť, aby ste mohli advent prežiť aj so seminármi.

Adventný trojboj sa skladá z troch nezávislých súťaží, do ktorých sa môžete zapojiť a každý adventný deň vyriešiť jednu úlohu:

Všetky súťaže sú otvorené základoškolákom, stredoškolákom aj starším.

Úlohy sú maličké a príjemné ako sladkosti v adventnom kalendári - či nadšenci šifier, milovníci príkladov alebo fanúšikovia logbojov by ich mali zvládnuť vyriešiť všetky. Deň po zverejnení sa objavia aj nápovedy, takže báť sa nemusia ani začiatočníci.

Vyskúšajte si rôzne druhy hlavolamov, zapojte sa do všetkých troch súťaží a najúspešnejšieho (základo/stredo-školského) účastníka odmeníme aj špeciálnou cenou!

Kontakt

V prípade otázok k zadaniam, formátu Náboja alebo ak si myslíte, že máte správny výsledok a systém vám ho nechce uznať - Džavo (adam.dzavoronok@trojsten.sk)

V prípade technických problémov (systém vám zle počíta body, nevidíte úlohu, ktorú by ste mali vidieť, vidíte úlohu, ktorú by ste vidieť nemali, ...) - Adam Zahradník (adam.zahradnik@trojsten.sk)

Už mi teda nezostáva nič iné, len vám popriať veľa zábavy pri riešení. Džavo

Archív

Adventný Náboj 2022 by Ivka & David

Adventný Náboj 2021 by (Mi)Lukáš

Adventný kalendár 2020 by M&M

Čas poslednej úpravy: 12. január 2024 8:09